MOBİL PAZARLAMA

Mobil pazarlama müşteriye ulaşma yönüyle, uzaktan ve kablosuz iletişime olanak sağlayan cep telefonları, cep bilgisayarları ve tablet bilgisayarlar ve benzeri cihazlar yoluyla müşterilere veya potansiyel müşterilere ulaşılarak kurum, ürün, hizmet, fikir, eylem ve kişilere ilişkin pazarlama faaliyetlerinin yapılması olarak tanımlanır.[1] Bir diğer tanıma göre mobil pazarlama; rekabetin arttığı günümüzde pazarlama dünyasında öne çıkmak, rakiplerinden ayrılmak, daha az kaynakla daha çok iş yapmak, en son teknolojileri kullanarak operasyonel maliyetleri en aza indirmek ve modern bir yapı kazanmak için mobil iletişim teknolojilerinden yararlanan yeni bir pazarlama yaklaşımıdır.[2]

Mobil cihazların faydalarına ek olarak mobil pazarlama faaliyetleri işletmelere kolaylıklar sağlayan bazı özelliklere sahiptir. Bu özellikler şunlardır:[3]

• Birebir pazarlama anlayışına sahip olma: Mobil pazarlama faaliyetleri için birebir pazarlama anlayışı geçerlidir. Tüketiciyle kitlesel olmayan medya aracılığıyla doğrudan doğruya iletişim kurulmaktadır. Söz konusu iletişimde, doğrudan pazarlama kanalı kullanılmaktadır.

• İzinli pazarlama yöntemini kullanma: Mobil pazarlama uygulamaları, hedef kitleden izin alınarak yapılmaktadır. Kişiye özel, bekledikleri ve almak istedikleri iletişim mesajlarını vermeye dayanan bir pazarlama yöntemidir.

• Ölçülebilir olma: Mobil pazarlama, işletmelere kampanyalarının ne derece etkin olduğu ve ürünlerinin kullanım alışkanlıkları ile ilgili net bilgiler sunabilmektedir. Kampanyaya katılım saatleri ve günleri, ortalama katılım adetleri, bir kullanıcının kampanya süresince kaç kez ürün tükettiği, kampanyaya dâhil olan farklı ürünler varsa bunların arasındaki tercih oranı gibi pek çok bilgi, kampanya sonunda raporlanmakta ve yorumlanarak marka yetkililerine iletilmektedir.

• Düşük maliyete sahip olma: Mobil pazarlama aynı zamanda doğrudan pazarlama uygulamalarından biri olmasından dolayı maliyetleri de düşüktür.

• Markaya yönelik yüksek oranda farkındalık yaratma: Mobil pazarlama uygulamalarının algılanma düzeyleri yüksektir. Kişisel kanallar vasıtasıyla müşteriye ulaşılmaktadır.

• Tek veya çift taraflı olabilme: Mobil pazarlama uygulamaları etkileşimli yapıya sahip pazarlama uygulamalarıdır. Bu bakımdan bazı durumlarda tüketici, bu uygulamaların aktif birer üyesi konumunda olabilmektedir.

• Hızlı olma: Günümüzün gelişmiş mobil altyapı teknolojileri sayesinde mesaj, tüketiciye saniyeler içerisinde ulaştırılabilmektedir. Böylelikle geribildirimi birkaç dakika içerisinde almak mümkün hale gelebilmektedir. Mobil cihazlar ve mobil pazarlama, artırılmış gerçeklik ve karekod uygulamalarının temel kullanım alanıdır. Blog’un ilerleyen yazılarında artırılmış gerçeklik ve karekod uygulamalarının mobil pazarlama alanında, pazarlamanın bütününde ve pazarlama dışı alanlarda nerelerde kullanıldığı ve kullanım biçimleri ayrıntılı olarak incelenecektir.


[1]http://www.okan.edu.tr/media/d8/mobilpazarlama-iletisim-sunum.ppt,  Erişim Tarihi: 31.12.2014,  s.28.

[2]Füsun Kocabaş, Pazarlamada Yeni Yaklaşımlar ve Reklam, Dönence Basım Yayın, İstanbul, 2005, s. 113.

[3]Alparslan Yüce – Arzu Deniz – Leyla Gödekmerdan, “Tüketicilerin Mobil Pazarlama Faaliyetlerini Benimsemesi: Üniversite Öğrencileri Üzerine Bir Araştırma”, Süleyman Demirel Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dergisi, C. 17, s. 1, 2012, ss. 183-184.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: