VERİTABANLI PAZARLAMA

Bir veri tabanı, bilgiler topluluğudur. Bu bilgi çok yapısallaştırılmış bir şekilde muhafaza edilmektedir. Bilinen bu yapı çok iyi değerlendirilerek, hızlı ve doğru bir biçimde bilgi ulaşılabilir ve değiştirilebilir olmaktadır.[1] Pazarlama veri tabanı ise; şirketin amaçlarına ulaşabilmesi ve bu amaçları doğrultusunda daha iyi karar verebilmeleri amacıyla için tüketicilerin isimleri, adresleri ve satın alma alışkanlıkları gibi pazarlarla ilgili bilgilerin elde edilmesi ve verilerin toplanması olarak tanımlanmaktadır.[2]

Veri tabanlı pazarlama müşteri odaklı, bilgi yoğun ve geleceğe dönük bir pazarlama uygulamasıdır. Bu pazarlama türünün temelini oluşturan bilgisayarın gelişimi ve artan kullanımıyla, milyonlarca hedef tüketici hakkındaki kişisel verileri kaydedip kullanma imkânı ortaya çıkmıştır. Veri tabanlı pazarlamayı öncelikle var olan müşteriler hakkında yeterli bilgiyi ele geçirmek, bu bilgileri tekrarlanacak satışlara özendirmek için kullanmak ve sürekli olabilecek bir ilişkinin kurulmasını sağlayacak bir süreç olarak kabul etmek gerekir. Kısaca veri tabanlı pazarlama, kısa dönemli ve kârlı bir iletişim aracı olmanın ötesinde bir anlam ve uygulamaya sahiptir; müşteri ilişkilerini tatmin edici, geliştirici ve daha etkin çalışmaların çağdaş bir yönetimidir.[3] Veri tabanlı pazarlamanın amaçları aşağıdaki gibidir:[4]

·         Veri tabanı pazarlama geliştirme konusundaki temel amaç, pazarlama bölümüne, müşteri verilerinin ilgili kısımlarına ulaşarak, en uygun ilişki yönteminin belirlenmesidir.

·         Veri tabanları vasıtasıyla müşterinin kredi durumunu incelemek mümkündür.

·         Veri tabanı, pazar planlamacıları için kullanışlı bir araçtır. Sas, Ramis, SPSS ve Focus gibi bir takım bilimsel temelli programların kullanılması, veri tabanının alt kümelerine de ulaşılmasını sağlar.

·         Yeni ürünlerle birlikte, yeni tabloların oluşturulması da mümkün olabilir. Müşteri veri tabanının belirli bazı bölümlerine bakılmak suretiyle müşteri profili elde edilebilmektedir.

·         Büyük pazarların yeni bölümlere ayrılması, müşterilerin artan gelirleri ile ihtiyaç dışı olan yeni ürünler istemeleridir. Bunun dışında, satıcılar daha da uzmanlaşmakta ve ürün hakkında değişik kaynaklardan daha fazla bilgi elde etme çabası içerisine girmektedirler.

·         Yeni müşteriler oluşturur. Firmanın mevcut müşterilerini tanıması kendi ürün ve hizmetlerinin ne tür bir müşteri kitlesini hedeflediğini göstermektedir. Bu da sunulan ürün ve hizmetin kullanıcı sayısını arttırmak için çok önemli bir bilgidir. Aynı işlem rakibin müşterileri hakkında da yapılabilir.

·         Değişik pazar dilimleriyle değişik iletişim kurma şansı doğar. Kullanım sıklığı düşük olan müşterilere tekrar satın almaya yönelik mesajlar gönderilirken, sık kullanıcı olan müşterilere marka bağımlılığı ile ilgili mesajlar gönderilir.

·         Satış sonrası memnuniyetin desteklenmesine olanak sağlar. Firmadan alışveriş yapan bir müşteriyle satış sonrası bireysel düzeyde iletişim kurulması, ürünle ilgili fikir ve önerilerinin sorulması, servis, bakım, ücretsiz değiştirme gibi olanaklardan haberdar edilmesi veri tabanı sayesinde olanaklıdır ve müşterinin verdiği satın alma kararı pekiştirilmiş olur. Böylece müşterinin elde tutulmasına yönelik fayda sağlar ve müşteri kayıplarını en aza indirir.

·         Promosyona duyarlı kitlenin anlaşılmasına imkân sağlar. Firma bu sayede hangi özendirme çabalarının hangi grupta daha iyi sonuç verebileceğini anlayabilir. Mevcut dağıtım kanalının daha etkin kullanımının yanı sıra yeni kanal alternatifleri ortaya çıkabilir.


[1]http://kisi.deu.edu.tr/vahap.tecim/i_hafta_vb.pdf , Erişim Tarihi. 26.12.2014

[2]Mehmet Marangoz, “Uluslararası Pazarlamada ve ri Tabanı Pazarlama Sisteminin Oluşturulması ve Önemi”, Pazarlama Dünyası, İstanbul, Mayıs-Haziran 2001, s. 40

[3]Suzan Çoban, “Müşteri Sadâkatinin Kazanılmasında Veritabanlı Pazarlamanın Kullanımı”, Erciyes Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Sayı: 19, Yıl: 2005/2, ss. 300-301

[4]Ayşe Hepkul – Hakan Kağnıcıoğlu,  “Veritabanlı Pazarlama”, Pazarlama Dünyası, Yıl:6, Sayı: 34, Temmuz/Ağustos 1992,  ss. 12-13 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com’da bir web sitesi veya blog oluşturun

%d blogcu bunu beğendi: